JOKER - PODGÓRZE 03.11.2013

Opcje spadków i awansów

• autor: ADMIN, 2016-06-08 15:50

Niezwykle pasjonująca walka trwa zarówno o awans jak i utrzymanie toczy się do ostatniej kolejki. Już dawno nie było takich emocji. O drugie miejsce premiowane awansem walczą trzy zespoły. Teoretycznie najłatwiej ma Górnik Gorce, który w przypadku wygranej u siebie z Unią Jaroszów zapewni sobie utrzymanie lokaty i awans do okręgówki. W przypadku remisu, swoja szansę może wykorzystać Granit Roztoka i wówczas zwycięstwo z PUO Wiśniowa zapewni awans właśnie im. Jest też trzecia opcja. Możliwe jest też że awans wywalczy Biały Orzeł Mieroszów. Aby tak się stało to muszą być spełnione następujące warunki: 1) Górnik Gorce musi przegrać mecz, 2) Granit nie może wygrać (remis, bądź porażka), 3) Biały Orzeł musi pokonać u siebie MKS Szczawno Zdrój. Awans Mieroszowa jest więc bardzo mało prawdopodobny.

Walka o utrzymanie jest nie mniej ciekawa. Również trzy zespoły walczą o jedno miejsce które da prawo gry w A klasie w następnym sezonie. Teoretycznie w najlepszej sytuacji jest Joker Jaczków. Gra on w Stanowicach z Herbapolem i jeśli wygra, zapewni sobie miejsce poza strefą spadkową. Również remis da utrzymanie dla Jaczkowa ale wtedy warunek jest taki, że Kalenica nie wygra (zremisuje lub przegra) u siebie z KS Walim. Sytuacja robi się bardziej skomplikowana, kiedy Joker przegra. Istnieje bowiem cień szansy, że i w takim przypadku Joker również zdoła się utrzymać ale spełnione musiałyby być trzy warunki: 1) Kalenica przegrywa, Joker przegrywa nie więcej niż jedną bramką, Joker strzela co najmniej 4 gole. Umówimy się jednak, że taki zbieg zdarzeń jest wręcz nieprawdopodobny. Kalenica Jugów utrzyma się tylko wtedy, gdy wygra mecz, a Joker przegra bądź zremisuje. Gdy zawodnicy z Jugowa zremisują bądź przegrają to niezależnie od wyniku Herbapol - Joker, spadają z ligi. Najmniejsze, choć jak najbardziej realne szanse na A klasę w przyszłym sezonie ma też Herbapol Stanowice. Warunek jest jeden podstawowy: zdobycie trzech punktów w meczu z Jokerem. Ale to może nie wystarczyć. Wymogi są takie: Kalenica nie może wygrać meczu. Jeśli Jugów wywalczy remis, to Herbapol może wygrać jakimkolwiek stosunkiem goli z Jokerem i wtedy się utrzymuje. Jeśli natomiast Kalenica przegra, to Stanowice muszą wygrać różnicą co najmniej dwóch bramek, bądź ewentualnie jedną bramką ale wówczas tylko wyniki 1:0, 2:1, 3:2 i 4:3 dają utrzymanie. Każde zwycięstwo w innym wymiarze daje w tej sytuacji awans Jokerowi. Trochę to skomplikowane ale tak się właśnie ułożyło w tym sezonie. Walka o awans i utrzymanie będzie toczyła się na boiskach w Mieroszowie, Stanowicach, Roztoce, Jugowie i w Gorcach.

W innych ościennych ligach jest nie mniej ciekawie przed ostatnią kolejką.

B klasa Wałbrzych
O awans biją się MKS II Szczawno Zdrój który ma jeden punkt przewagi nad Unią Bogaczowice. Każde zwycięstwo MKSu daje im awans do A klasy. W przypadku remisu Szczawna promocję uzyskuje Unia, gdy wygra swój mecz bądź MKS, gdy Unia przegra lub zremisuje. W przypadku przegranej Szczawna, do awansu Unii wystarczy remis. W ostatniej kolejce MKS zagra w Świebodzicach z Victorią II a Unia w Wałbrzychu z Podgórzem

Klasa O Wałbrzych
Na pewno awansowały już Unia Bardo i Victoria Świebodzice. Reorganizacja wyższych lig nie pozwala jednak jasno określić ile jeszcze drużyn oprócz dwóch pierwszych miejsc będzie miało prawo do promocji. Jest możliwe że awans wywalczą miejsca nawet 1-5. Wówczas w IV lidze w przyszłym sezonie zagrają jeszcze Karolina Jaworzyna Śląska, LKS Bystrzyca Górna oraz Zdrój Jedlina Zdrój. Z klasy O spadają na pewno Sudety Dziećmorowice. W chwili obecnej na miejscach spadkowych są Polonia Bystrzyca Kłodzka Skalnik Czarny Bór, którzy bić się będą w korespondencyjnych pojedynkach z Polonią II Stal Świdnica i Iskrą Jaszkowa Dolna.

W najbliższy weekend będą więc nam towarzyszyć niezwykłe emocje zarówno na stadionach we Francji jak i na lokalnych boiskach